Når små og mellemstore virksomheder har udført arbejde for en kommune, kan de ikke forvente at modtage betaling indenfor 30 dage, som ellers er et lovkrav. Hver tiende faktura betales for sent. Tallene møder stor kritik fra iværksætter og SMVdanmark
Danske kommuner evner ofte ikke at betale deres regninger til tiden – og det går ud over de små og mellemstore virksomheder.
En ny analyse af 209.000 fakturaer, som små og mellemstore virksomheder har sendt til kommuner og kommunale institutioner, fra 2020 til andet kvartal 2025 viser, at hver tiende ikke betales indenfor 30 dage – selvom dette er et lovkrav.
Martin Buch Thorborg, iværksætter og adm. direktør i Dinero siger:
– For kommuner er det en gratis omgang ikke at betale til tiden. Som mindre virksomhed har man ikke lyst til at sende en rykker til en økonomisk velpolstret kunde, man gerne vil have et godt forhold til. Man vil ikke tage et slagsmål med overmagten, for så ringer de næppe med en ordre igen. Så hellere læne sig tilbage og pænt vente på, at de har tid og lyst til at betale fakturaen.
– Det er et ulige magtforhold. I en omvendt situation, hvor virksomhedsejeren ikke betaler rettidigt, så er der rykkere, og man risikerer at havne på et skrivebord hos Gældsstyrelsen. Der er noget voldsomt urimeligt i den skævvridning af magtforholdet, siger Martin Buch Thorborg.
Fører i værste fald til konkurs
I SMVdanmark er manglende rettidige betalinger en problematik, som fylder meget blandt deres medlemmer – de små og mellemstore virksomheder.
Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark, siger:
– Resultaterne fra Dineros analyse er chokerende, men desværre ikke overraskende. Vi ved fra vores medlemmer, at mange kommuner hænger i bremsen med at betale deres regninger til tiden. Det presser SMV’ernes likviditet og fører i værste fald til konkurser. Der er behov for, at kommunerne strammer op og overholder lovgivningen.
Økonomisk udfordring for de mindre virksomheder
De sene betalinger ér en reel økonomisk udfordring, som særligt rammer de mindre virksomheder med stramme budgetter og begrænset økonomi.
Det kan have fatale konsekvenser i form af konkurs – men også betyde, at virksomheder tvinges til at bruge en dyr kassekredit, eller at de må udskyde investeringer, som kunne styrke forretningen.
– Det er paradoksalt, når offentlige myndigheder – som burde være bannerførere for at overholde regler og lovgivning – betaler for sent. Hvis de betalte til tiden, ville det være med til at styrke likviditeten hos de mindre virksomheder, siger Martin Buch Thorborg.
– Jeg håber inderligt, at de nye kommunalbestyrelser vil kigge på det her område. Det vil klæde dem, hvis man kunne få andelen af betalte fakturaer op. Og det vil være en helt rimelig og velfortjent hjælpende hånd til de lokale virksomheder.