Spring til indholdet

Analyse: Her er corona-krisens vindere

Der er ingen tvivl om, at corona-krisen har gjort økonomisk ondt på en masse små danske virksomheder. En analyse, som vi har foretaget i Dinero, viser, at de små virksomheder i de tre første kvartaler af 2020 har mistet 7,1 procent af omsætningen sammenlignet med samme periode sidste år. Undersøgelsen er lavet på baggrund af 18.500 virksomheder.

En række brancher er særdeles hårdt ramt økonomisk. Blandt de hårdest ramte brancher kan nævnes eventcatering (nedgang i omsætning på 36,5 procent), restauranter (52,9 procent), PR og kommunikation (23,4 procent), produktion af film (17,8 procent) og computerprogrammering (13 procent).

I en økonomisk krise lider mange – men heldigvis skiller en række brancher sig positivt ud og går imod den generelle tendens. Disse brancher har oplevet, at omsætningen er steget, når man sammenligner de første tre kvartaler af 2020 med samme periode i 2019.

En af de store vindere i årets første tre kvartaler sammenliget med samme periode sidste år er webshops, som blandt andet sælger tøj og sko. Deres omsætning er steget med 34,4 procent. Af andre brancher, som har oplevet en stigning i omsætningen, kan nævnes rengøring af bygninger og erhvervslokaler (29 procent) og psykologisk rådgivning (5,8 procent).

En række brancher, som beskæftiger sig med forbedringer af hjemmets indre og ydre vægge, har også oplevet større eller mindre stigninger i omsætningen. Blandt disse er tømrer og snedkere (1,4 procent), indretningsarkitekter (5,4 procent) og ingeniørvirksomheder indenfor byggeri og anlæg (17,5 procent).

Vi har samlet et overblik over udviklingen i omsætningen i en række udvalgte brancher i tabellen nedenfor.

Udvikling i omsætning i udvalgte brancher i årets første tre kvartaler – fra 2019 til 2020:

Branche:2019 (mio. kr.):2020 (mio. kr.):Ændring i procent:
Detailhandel med tøj, sko, lædervarer, ure eller babyudstyr via internet24,933,534,4%
Anden rengøring af bygninger og rengøring af erhvervslokaler29,237,729,0%
Ikke-specialiseret engroshandel58,470,119,9%
Anden detailhandel undtagen fra forretninger, stadepladser og markeder42,651,019,7%
Detailhandel med drikkevarer24,328,918,7%
Rådgivende ingeniørvirksomhed inden for byggeri og anlægsarbejder162,1190,417,5%
Opførelse af bygninger125,4145,115,7%
Detailhandel med andre varer i.a.n.34,839,513,8%
Vejgodstransport318,2358,912,8%
Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning194,1216,611,6%
Anden teknisk rådgivning78,887,010,5%
Psykologisk rådgivning108,9115,35,8%
Databehandling, webhosting og lignende serviceydelser55,558,55,4%
Indretningsarkitekter og rumdesign53,055,85,4%
Køreskoler106,5112,05,1%
Detailhandel med personbiler, varebiler og minibusser215,0225,04,6%
Detailhandel med hobbyartikler, musikinstrumenter, sportsudstyr, legetøj, cykler via internet23,324,34,5%
Reparation af maskiner78,782,34,5%
Fremstilling af andre møbler39,740,72,7%
Anden bygningsfærdiggørelse51,752,82,3%
Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed1010,41024,51,4%
Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø42,242,61,2%
Reklamebureauer324,4325,50,3%
Murere278,7279,10,1%
Anden udgivervirksomhed22,422,4-0,1%
Vinduespolering59,359,1-0,4%
Serviceydelser i forbindelse med husdyravl22,021,8-0,6%
Anden bygge- og anlægsvirksomhed, som kræver specialisering240,3236,4-1,6%
Malerforretninger298,7293,3-1,8%
Kombinerede serviceydelser241,1234,7-2,7%
Andre sociale foranstaltninger uden institutionsophold i.a.n.80,978,0-3,6%
Reparation af jern- og metalvarer36,034,6-3,9%
Landskabspleje165,1158,1-4,3%
Almindelig rengøring i bygninger285,1270,5-5,1%
VVS- og blikkenslagerforretninger167,5158,3-5,5%
Anden bygningsinstallationsvirksomhed78,073,5-5,8%
Andre personlige serviceydelser i.a.n.37,935,0-7,8%
Selvstændigt udøvende scenekunstnere49,145,2-7,8%
Konsulentbistand vedrørende informationsteknologi841,0764,9-9,0%
Kommunikationsdesign og grafisk design208,9189,1-9,5%
El-installation118,9107,4-9,7%
Industriel design og produktdesign72,865,7-9,8%
Detailhandel med andre varer i.a.n. via internet74,366,3-10,8%
Anden it-servicevirksomhed77,568,9-11,2%
Fotografisk virksomhed158,3139,6-11,8%
Autoreparationsværksteder mv.132,7116,8-12,0%
Bogføring og revision, skatterådgivning43,237,9-12,2%
Arkitektvirksomhed70,561,5-12,7%
Computerprogrammering485,7422,4-13,0%
Undervisning inden for sport og fritid66,357,2-13,8%
Oversættelse og tolkning39,533,8-14,4%
Blomsterforretninger20,517,5-14,6%
Fysio- og ergoterapeuter42,436,2-14,6%
Anden reklamevirksomhed59,449,6-16,5%
Produktion af film og videofilm149,5122,9-17,8%
Anden undervisning i.a.n.197,5162,0-18,0%
Indspilning af lydoptagelser og udgivelse af musik40,432,9-18,5%
Rådgivende ingeniørvirksomhed inden for produktions- og maskinteknik73,759,9-18,8%
Sundhedsvæsen i øvrigt i.a.n.96,578,4-18,8%
Kunstnerisk skaben73,259,3-19,0%
Cafeér, værtshuse, diskoteker mv.23,618,9-19,9%
Skønheds- og hudpleje22,317,8-20,2%
Virksomhedsrådgivning og anden rådgivning om driftsledelse684,8539,7-21,2%
Aktiviteter vedrørende fysisk velvære35,727,8-22,0%
Forhandlere af sports- og campingudstyr24,419,0-22,2%
Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver i.a.n.54,642,4-22,4%
Public relations og kommunikation152,8117,1-23,4%
Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n.79,560,8-23,6%
Udlejning af erhvervsejendomme90,864,8-28,6%
Webportaler54,838,7-29,4%
Serviceydelser i forbindelse med planteavl62,743,9-30,0%
Forberedende byggepladsarbejder152,7106,3-30,4%
Ikke-finansielle holdingselskaber30,620,8-31,9%
Frisørsaloner15,310,2-33,5%
Event catering70,144,5-36,5%
Andre organisationer og foreninger i.a.n.38,423,5-38,7%
Teater- og koncertvirksomhed33,619,1-43,2%
Anden forretningsservice i.a.n.111,159,2-46,7%
Hjælpeaktiviteter i forbindelse med scenekunst58,328,0-52,0%
Restauranter49,023,1-52,9%

Udviklingen på landsdele

De små virksomheder i Sydjylland har indtil videre klaret sig økonomisk bedst gennem corona-krisen. Omsætningen her er faldet med 1,1 procent 2019 til 2020 og er altså stort set uændret.

Andre steder i landet har corona-krisens økonomiske indflydelse på erhvervslivet også været relativt minimal. De små virksomheder i Vest- og Sydsjælland har mistet 2,7 procent af omsætningen, og i Østjylland har de mistet 3,1 procent af omsætningen. De små virksomheder i Nordsjælland er hårdest ramt af alle. Her er omsætningen faldet med hele 20,1 procent. I Østsjælland og på Bornholm er omsætningen faldet med henholdsvis 13,5 procent og 13,2 procent.

Landsdele:Omsætning 2019:Omsætning 2020:Udvikling:
Landsdel Sydjylland1,36 mia. kr.1,34 mia. kr.-1.1%
Landsdel Vest- og Sydsjælland1,27 mia. kr.1,24 mia. kr.-2.7%
Landsdel Østjylland2,10 mia. kr.2,03 mia. kr.-3.1%
Landsdel Vestjylland0,86 mia. kr.0,82 mia. kr.-4.6%
Landsdel Nordjylland1,11 mia. kr.1,05 mia. kr.-5.4%
Landsdel København2,63 mia. kr.2,49 mia. kr.-5.5%
Landsdel Fyn0,97 mia. kr.0,89 mia. kr.-8.2%
Landsdel Københavns omegn1,75 mia. kr.1,60 mia. kr.-9.0%
Landsdel Bornholm0,08 mia. kr.0,07 mia. kr.-13.2%
Landsdel Østsjælland0,91 mia. kr.0,79 mia. kr.-13.5%
Landsdel Nordsjælland1,52 mia. kr.1,22 mia. kr.-20.1%

0

... har allerede tilmeldt sig dinero!

Vidste du, at der er sendt 0 fakturaer fra Dinero?