Denne fejlkode vil du få, hvis du ikke er registreret som arbejdsgiver hos Erhvervsstyrelsen. Konkret betyder det, at der ikke kan indberettes til SKAT, hvad du skal betale.
Løsning:
Der er to løsninger til dette: 1) Hvis du ønsker, at lønnen skal være gældende og 2) hvis du ikke ønsker, at lønnen skal være gældende.
1) Hvis lønnen skal være gældende:
Løsningen på det er, at du registrerer dig som arbejdsgiver. Hvordan du gør kan du se i denne guide.
Derudover skal der ske en genindberetning af lønnen. Det skal vi gøre for dig. Derfor skal du sende en mail til support@dinero.dk med dit CVR-nummer og en lille besked om, at du ønsker at lønnen for måned xx skal genindberettes.
2) Hvis lønnen ikke skal være gældende:
Hvis lønnen ikke skal være gældende, vil vi meget gerne vide det. Derfor må du gerne sende os en mail på support@dinero.dk med dit CVR-nummer og en lille besked om, at du ikke ønsker at lønnen for måned xx skal genindberettes.