Selvom lønsedlen automatisk bliver bogført, skal du selv stå for at bogføre når Skattestyrelsen, ATP og FerieKonto hæver penge fra din bankkonto. Det sker på følgende tidspunkter:
- Skattestyrelsen (for A-skat og AM-bidrag) og FerieKonto betales der til hver måned. Typisk omkring d. 10 for Skat og d. 15 for Feriepenge.
- ATP betales kun én gang i kvartalet. Du kan se hvornår der er deadline for betalingen under punkt 5. eller ved at klikke på Bogføring → Løn → Se lønoverførsler.
Lad os gennemgå, hvordan du bogfører betalingerne! Vi har udviklet nogle nemme bogføringsskabeloner, hvor du stort set kun skal tage stilling til datoen. Ikke noget med konto, modkonto og om beløbet skal være positivt eller negativt.
Alle skabeloner ligger under menuen Bogføring ude til venstre og Skabeloner. De findes alle i kolonnen Ansatte herinde.
(Klik eventuelt på billedet for at forstørre det)
Betaling af A-skat og AM-bidrag
Skattestyrelsen hæver beløbet på én postering, men du skal faktisk dele dem ud i dit regnskab. Hvor meget du skal betale i hhv. A-skat og AM-bidrag kan du se på den pågældende lønseddel.
Lad os tag et eksempel, hvor der d. 10/08/2023 er hævet 2.000 kr. i en betaling til Skattestyrelsen – 1.950 kr. er A-skat mens 50 kr. er AM-bidrag. Du udfylder derfor bogføringsskabelon således:
Til sidst trykker du på Godkend. Så er betalingen af A-skat og AM-bidrag bogført.
Betaling af ATP
Som tidligere nævnt sender ATP dig et indbetalingskort (det lander i din virksomheds e-Boks), med oplysninger om hvor meget og hvor du skal overføre pengene til. Det kommer altså ind som en postering for sig selv på din bankkonto.
Dinero har også lavet en skabelon, som kan bruges, når ATP skal betales. Den finder du under: Bogføring → under ansatte, vælg skabelonen Samlet betaling og ATP. Når du har valgt skabelonen, er du næsten allerede i mål.
Du skal igen blot indtaste beløbet, du har betalt, samt hvordan beløbet er betalt. Du kan godt nøjes med udelukkende at udfylde feltet for ATP og undlade Samlet betaling, hvis det ikke er relevant for dig.
Afslut med at trykke på Godkend og det er bogført.
Skal du bogføre Samlet Betaling er det samme fremgangsmåde. Her udfylder du blot det beløb, som du har betalt, som vist på eksemplet herunder.
Det er selvfølgelig også muligt at bogføre både ATP og samlet betaling samlet, hvis dette er aktuelt. Her skal du blot udfylde begge felter og afslutte med at klikke Godkend 💪🏼
Betaling til FerieKonto
På samme måde som ATP sender FerieKonto dig et indbetalingskort (det lander i din e-Boks), med oplysninger om hvor meget og hvor du skal overføre pengene til. Det kommer altså ind som en postering for sig selv på din bankkonto.
I det her tilfælde skal vi indbetale 6.000 kr. for 3. kvartal 2023. Det er hævet fra din bankkonto d. 15/10/2023. Skabelon udfyldes således:
Slut af med at trykke på Godkend og det er bogført.