Spring til indholdet

Læsetid: under 2 minutter

Se antallet af nye virksomheder i din kommune

Der blev stiftet 23.980 nye virksomheder i første halvår af 2020. I dette blogindlæg kan du se, hvor mange der blev stiftet i din kommune

Selvom coronakrisen tog en del af vejret fra dansk erhvervsliv, så mistede landets indbyggere heldigvis ikke lysten til at skabe nye virksomheder i første halvdel af 2020. Faktisk blev der stiftet 23.980 nye virksomheder på landsplan. Det svarer til 6,8 nye virksomheder per 1.000 indbyggere.

På Samsø blev stiftet det højeste antal virksomheder, når man sammenligner antallet af nye virksomheder med antal indbyggere. 11 virksomheder per 1.000 indbyggere blev det til på Samsø, som dermed lige nøjagtigt har snuden foran en anden ø-kommune, nemlig Fanø. Her blev stiftet 10,9 nye virksomheder. På de efterfølgende pladser kom Hørsholm, Gentofte og Københavns Kommune.

I tabellen nedenfor kan du se, hvor mange virksomheder der blev stiftet i din kommune.

Kommune:Nystiftede virksomheder
første halvår 2020:
Folketal:Nystiftede virksomheder
per 1.000 indbyggere:
1Samsø20182411,0
2Fanø18165510,9
3Hørsholm1361276110,7
4Gentofte4384270510,3
5København42794566339,4
6Ærø2529658,4
7Glostrup120142648,4
8Solrød109131228,3
9Middelfart182219818,3
10Læsø78488,3
11Rudersdal252307488,2
12Frederiksberg549679278,1
13Gribskov178223957,9
14Hvidovre248324837,6
15Køge274361267,6
16Lejre118155627,6
17Albertslund125166367,5
18Fredensborg170226317,5
19Halsnæs132175907,5
20Herlev124169527,3
21Lyngby-Taarbæk239331217,2
22Odder91126827,2
23Dragør5576667,2
24Hillerød216302737,1
25Rebild122171017,1
26Rødovre174245287,1
27Hedensted190269927,0
28Helsingør247353317,0
29Gladsaxe292420336,9
30Roskilde362524566,9
31Aarhus16162342056,9
32Favrskov190275526,9
33Syddjurs163236986,9
34Næstved335488736,9
Hele landet2398035094206,8
35Skanderborg242356346,8
36Frederikssund172255056,7
37Stevns86128066,7
38Lemvig73109436,7
39Faxe142213266,7
40Vejle458688736,6
41Greve189285666,6
42Bornholm140212216,6
43Sorø114173056,6
44Allerød93141466,6
45Aalborg9101385976,6
46Svendborg217330706,6
47Brøndby137209666,5
48Kolding362554706,5
49Billund100153336,5
50Norddjurs136212366,4
51Slagelse299469466,4
52Vordingborg160251246,4
53Silkeborg345546316,3
54Høje-Taastrup195309006,3
55Hjørring231366416,3
56Thisted153242796,3
57Jammerbugt134212926,3
58Holbæk261416696,3
59Ikast-Brande149239026,2
60Vallensbæk5994756,2
61Odsherred108173596,2
62Guldborgsund209338416,2
63Tårnby155252146,1
64Randers357581606,1
65Furesø137224266,1
66Egedal152249386,1
67Langeland3964116,1
68Brønderslev124204666,1
69Horsens331548096,0
70Herning312528045,9
71Struer68115415,9
72Odense7691317445,8
73Nyborg104178955,8
74Ringkøbing-Skjern184317955,8
75Faaborg-Midtfyn165285535,8
76Viborg320560375,7
77Vejen140245855,7
78Mariagerfjord135239095,6
79Kalundborg154274015,6
80Holstebro189339145,6
81Assens127231455,5
82Varde153283265,4
83Aabenraa179331925,4
84Fredericia163303145,4
85Lolland119222195,4
86Nordfyns90169385,3
87Esbjerg363686665,3
88Ishøj74140965,2
89Ringsted110212365,2
90Kerteminde68132165,1
91Vesthimmerlands106206655,1
92Ballerup144283055,1
93Haderslev162319075,1
94Frederikshavn159331604,8
95Tønder100209504,8
96Sønderborg196418864,7
97Skive119261264,6
98Morsø43110963,9

Om undersøgelsen:

Datagrundlag:
Antallet af nystiftede enkeltmandsvirksomheder er baseret på et dataudtræk fra CVR den 7. juli 2020. En registrering i CVR dækker over etablering af nye virksomheder, skifte i virksomhedsform, omregistreringer, genstarter m.v. i eksisterende virksomheder. Holdingselskaber, taxibranchen og finansielle brancher (branchekoder startende med 64, 65 og 66) indgår ikke i undersøgelse.

Antallet af nye virksomheder pr. 1.000 indbyggere fremkommer ved at sammenholde antallet af nye virksomheder med antal borgere per primo 2. kvartal 2020. Antallet af borgere er baseret på aldersgruppen 18-64 år, fordi man skal være 18 år for at få et CVR-nummer, og fordi den tidligst mulige folkepensionsalder er 65 år.

Kilde:
Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) og Danmarks Statistik.

Henrik Alexandersen
Henrik er kommunikationsmedarbejder hos Dinero. Fra sit skrivebord knokler han hver dag for at fortælle de gode historier til såvel Dinero-brugere som verden udenfor på en måde, så vi alle kan læse med.

3 kommentarer

  1. Hvordan har I fået indbyggertallet i Viborg Kommune til at være godt 56.000? Der bor lige knap 100.000. Den her analyse kan vi da ikke rigtig bruge til noget på den baggrund.

    1. Hej Niels-Chr.

      Ja det manglede lige i datagrundlaget. Det får vi opdateret. Vi kigger på 18 til 64 år. Tidligste alder man kan stifte en virksomhed og frem til tidligste folkepensionsalder.

      Beklager forvirringen!

Skriv en kommentar

0

... har allerede tilmeldt sig dinero!

Vidste du, at der er sendt 0 fakturaer fra Dinero?