Flyt regnskab til foreningsversion af Dinero
-
Læsetid: 2 minutter
-
Sidst opdateret 16/05/2022
Vi har skabt en version af Dinero kun til foreninger.
I den nye version er kontoplanen mindre, og unødvendige funktioner er skåret fra – alt sammen for at gøre det lettere for jer at klare foreningens regnskab.
I kan flytte regnskabet allerede nu, men for at komme i gang med den nye version, skal I lige igennem et par trin.
Overflytningen fungerer på samme måde som at starte forfra i Dinero. I opretter med andre ord et nyt firma og indtaster en åbningsbalance.
Sådan skifter I til foreningsversionen
-
Trinnet her afhænger af, om I flytter foreningens regnskab midt i et regnskabsår eller ved slutningen af et.
Flytter I midt i et år, skal I downloade saldobalancen. Flytter I ved udgangen af et regnskabsår (fx 31/12/2018), skal I downloade balancen.
Nedenfor fortsætter vi eksemplet ud fra, at I flytter midt i et regnskabsår.
Eksempel
For at få de rigtige tal fra det “gamle” regnskab over i det “nye”, skal der ligges en ny åbningsbalance ind i det nyoprettede firma.
Gå ind på jeres gamle foreningsregnskab -> Tryk på mappen i højre hjørne -> Rapporter -> Saldobalance -> Gem denne saldobalance som PDF på computeren.
Gå herefter ind i saldobalancen -> Tryk på “gem” og gem som PDF
-
Denne del afhænger af, om I ønsker at skifte over på den nye version midt i et regnskabsår eller ved slutningen af ét. Nedenfor gennemgår vi et scenarie, hvor I ønsker at skifte midt i et regnskabsår.
Ønsker I at skifte ved slutningen af et regnskabsår, skal I ikke downloade “Saldobalancen”, men “Balancen”.
Der står mere om dette i eksemplet ovenfor (punkt 3).
Sådan gør I:
Gå nu ind på foreningens “nye” regnskab.
Klik på indstillinger -> Regnskabsår -> Tryk mere/redigér ud for jeres regnskabsår og tryk nu på “Indtast åbningsbalance”.Når I har trykket på “Indtast åbningsbalance”, indtaster I de samme tal, som står på saldobalancen.
Da kontoplanen i den nye version er mindre og anderledes, skal I tilpasse saldobalancen til jeres nye åbningsbalance.
Husk at trykke “gem regnskabsår” nederst, når I har indtastet alle tal og tjekket, at åbningsbalancen stemmer.
Har I spørgsmål? Så tag endelig tag fat i vores chat-support.
Vi sidder klar nederst i højre hjørne 🙂 -
Kontakter:
I kan trække produkter og kontakter ud af Dinero som CSV-fil og importere dem til jeres nye regnskab.Det gør I under fanen Kontakter -> Overblik
Når I har eksporteret kontakterne, kan I gå ind i det nye regnskab og importere kontakterne. Se hvordan, kontakter importeres her.
BEMÆRK: Har dine kontakter/medlemmer en udestående saldo på sig, vil denne saldo ikke flyttes med.
-
Har I et aktivt Dinero Pro-abonnement på det “gamle regnskab”, som skal flyttes over på det nye? Så skal vores support-afdeling nok hjælpe jer.
Kontakt supporten i chatvinduet nederst til højre og oplys ID’erne på de to regnskaber, der skal ske en flytning fra og til.
Find firma-id her.